Okno na kulturę

Okno na kulturę

Sara Szerszeń recenzuje

Dziewczyna z Dzielnicy Cudów i Akuszer Bogów Anety Jadowskiej to powieści należące do serii Nikita. Trafiłam na nie przypadkiem i od razu mnie zainteresowały, ponieważ jestem ogromną fanką mitów, a w obu książkach pełno jest nawiązań, zapożyczeń i postaci znanych z wierzeń dawnych ludów. Akcja toczy się szybko, pełno jest zagadek i przygód, które wciągają czytelnika. Obydwa dzieła nie pozwalają na odpoczynek, tylko zapraszają dalej, w głąb magicznego świata. Główna bohaterka również jest dla nas zagadką, ponieważ nawet Nikita niewiele wie o swojej przeszłości, co nadaje cudownego smaczku całej historii. Mogą to być ciekawe pozycje dla każdego. Myślę, że nawet osoby nie przepadające za fantastyką pokochają ten świat.

 

Są pisarze, których powieści, choć pisane dla dorosłych, mogą się wydawać baśniami. Pełne magii, jednorożców, czarownic, dam w opałach. Jednym z takich pisarzy jest Neil Gaiman wraz ze swoją powieścią Gwiezdny pył. Sięgnęłam po tę pozycję, ponieważ oglądałam film będący adaptacją książki – swoją drogą, również polecam – i postanowiłam sprawdzić jak wyglądała ta historia u źródła. Tristan Thorn wyrusza w podróż, by odnaleźć gwiazdę, a znajduje coś innego, coś czego bardziej potrzebuje. Książka wręcz na jeden wieczór – nie sposób się od niej oderwać. Gwarantuję świetną zabawę.

 

Do zbioru powieści, które mimo swoich rozmiarów, nie pozwalają się łatwo odłożyć na półkę, na pewno należy cykl Trylogia Czarnego Maga (Gildia Magów, Nowicjuszka, Wielki Mistrz) autorstwa Trudi Canavan. Opowiada on o młodej dziewczynie, Sonei, która odkrywa, że potrafi władać magią. Nie byłoby żadnego problemu, gdyby nie to, że czarami posługują się jedynie bogaci mieszkańcy Domów, a Sonea pochodzi ze slumsów. Jeden rzucony kamień zmienia całe jej życie i rozpoczyna gonitwę – najpierw za nią, a potem w poszukiwaniu prawdy. Trylogia jest godna polecenia każdemu fanowi fantastyki. Długość każdej części może odrobinę odstraszać, ale naprawdę warto się przełamać. W tych powieściach magią wypełnione są nawet mury domów.

 

Nic nie jest idealne, więc wszystko, co się takim wydaje, powinno budzić nasze podejrzenia. To jedno zdanie perfekcyjnie opisuje całą powieść B. A. Paris, zatytułowaną Za zamkniętymi drzwiami. I nic więcej nie dodam, bo po tej książce jeszcze przez kilka dni pozostaje się w szoku, a trudno cokolwiek powiedzieć, nie zdradzając chociaż części tajemnic ukrytych na jej stronach. Czytelnik jest trzymany w napięciu do ostatniego słowa. Powieść wręcz uniemożliwia przerwanie lektury. Nie dacie rady odłożyć jej nawet na moment.